▅ ▆ ▇ وبلاگـــــ قـــــرن بیـــــست و یـــــکُم ▇ ▆ ▅

وبلاگ قرن بیست و یکم، وبلاگی برای تمامی سلیقه هاست.


 
 

تفاوت فرکانس های 2.4GHz و 5GHz در شبکه های بی سیم

وبلاگ قرن بیست و یکم


شبکه وای فای


چندین تفاوت بین باندهای فرکانسی 2.4 و 5 گیگاهرتس وجود دارد. ما در این مطلب می خواهیم به مهمترین آن ها اشاره کرده و در پایان یک جمع بندی در رابطه با اینکه استفاده از کدام یک بهتر است، داشته باشیم. پس با ما همراه باشید.


تفاوت باندهای فرکانسی 2.4 و 5 گیگاهرتس


۱- بُرد (Range) - مقدار مسافتی که داده ها طی می کنند.


اولین تفاوت در بُرد این دو فرکانس می باشد. معمولا در ارتباط بی سیم هرچه فرکانس بیشتر شود، بُرد کمتر شده و منطقه محدود تری را تحت پوشش قرار می دهد. مهمترین دلیل این موضوع آن است که فرکانس های بالاتر نمی توانند به راحتی از اجسام جامد مانند دیوار عبور کنند اما فرکانس های پایین تر این کار را بهتر انجام می دهند. در نتیجه، فرکانس 2.4 بُرد بیشتری نسبت به فرکانس 5 گیگاهرتز دارد.


۲- پهنای باند (Bandwidth) - سرعت انتقال اطلاعات


فرکانس های بالاتر سرعت و پهنای باند بیشتری در انتقال اطلاعات دارند. یعنی شما می توانید در فرکانس های بالاتر فایل ها را سریع تر دانلود یا آپلود کنید. پس برای استفاده از برنامه هایی که پهنای باند بالایی استفاده می کنند (مانند Video Streaming) باند فرکانسی 5 بسیار بهتر از 2.4 است و شما پهنای باند بیشتری را در 5 گیگاهرتز در اختیار دارید. 

 

۳- تداخل (Interference)


امروزه اکثر دستگاه ها از باند فرکانسی 2.4 برای ارتباط بی سیم خود استفاده می کنند. پس در مناطق شلوغ مانند آپارتمان ها حتما تداخل بسیار زیادی با دستگاه های دیگر وجود خواهد داشت. تداخل بیشتر یعنی اختلال در سرعت و حتی در بعضی موارد قطع شدن ارتباط بی سیم. به این نکته دقت داشته باشید که فقط Access Point های وایرلس همسایه ها این تداخل را ایجاد نمی کنند بلکه علاوه بر آن ها اکثر دستگاه های بی سیم مثل تلفن های بی سیم، مایکروِیوها، مانیتورهای کنترل کودک، باز کننده درب های پارکینگ ها و ...، در باند 2.4 کار می کنند. حتی در فرکانس 2.4 اکثر کانال ها با یکدیگر همپوشانی دارند و همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، فقط سه کانال 1، 6 و 11 با هم تداخلی ندارند. اما در باند فرکانسی 5 گیگاهرتز علاوه بر اینکه تعدد دستگاه های استفاده کننده بسیار کمتر از 2.4 است، هیچ تداخلی هم بین کانال های آن وجود ندارد.


کانال های شبکه بی سیم


نکته - فراموش نکنید که همه گوشی ها، لپ تاپ ها، تبلت ها و … از باند 5 گیگاهرتس پشتیبانی نمی کنند و حتما قبل از خرید مودم، سازگاری وسایل خود را با باند 5 گیگاهرتز بررسی نمایید.


تفاوت باندهای فرکانسی 2.4 و 5 گیگاهرتسوبلاگ قرن بیست و یکم
به اشتراک گذاری مطلبمطالب پیشنهادی ما برای شمانظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)